Gülüş Estetiği


Dişler ve dişetlerinin, dudak ve yüz ile uyumlu olması estetik bir gülüş için gereklidir.

Dudakla dişlerin ilişkisi, dudakların istirahat hali veya tam gülümsemede incelenir. İdeal olarak istirahat halindeyken 4 mm diş görünmesi, dişlerin ucu ile alt dudak arasında 2 mm mesafe olması ve gülümseme halinde en fazla 2 mm dişeti bandı izlenmesidir.

Gülümsemede çok fazla dişetinin görünmesine gummy smile ismi verilir. Diş eti seviyelemesi ile diş boylarının uzatılması, ortodontik tedavi veya botoks uygulamaları ile fazla dişeti görünümü azaltılmaktadır.

Diş kavsinin dudak kavsiyle uyumlu olmadığı gülümseme örneği, arka bölgelerde fazla ve asimetrik dişeti görünümü

 

Gülüş Estetiği
Gülüş Estetiği

Diş kavsi ile dudak kavsinin uyumlu olduğu fakat yetersiz dişeti görünümü içeren gülümseme

Bir önemli faktör de gülümsemenin genişliğidir
Gülümsemede dişler ile dudak arasında karanlık koridorların bulunmaması gerekir
Dar gülüş genişliğine rağmen ideal dişeti görünümü ve alt dudak ile uyumlu gülümseme hattı

Gülüş Estetiği
Gülüş Estetiği

Profilden incelendiğinde üst kesici dişlerin üst dudağa göre ne çok ileride ne de çok geride olması istenir. Çok ileride olan dişler fırlak görünüme sahip olup darbe almaya müsaittir. Çok geride olan üst kesici dişler, üst dudağı yeterince desteklemez ve genel olarak yaşlı bir görünüm sergiler. Profilden ideal üst kesici diş dudak ilişkisi

Gülüş estetiğinin tasarlanması için tek tek diş ve dişetleri incelenmeli ve kişiye özgü bir planlama yapılmalıdır. İdeal gülüşe ulaşmak için ilk akla gelen seçenek dişlerin doğallığını koruyan ve onları ideal konuma getiren ortodontik tedavilerdir.

Ortodontik tedaviden sonra tamamlayıcı olarak dişin şeklini ve rengini ideal hale getirmek amacıyla porselen laminalar ve dişeti estetiğini sağlamak için diş eti seviyeleme işlemleri sıklıkla uygulanmaktadır.