Yüz Estetiği


Yüz estetiğini iyileştirecek işlemler günümüzde oldukça talep görmektedir. Artan estetik algı ve değişen normlar nedeniyle estetik işlemlerin toplumda görülme oranı artmaktadır.
Yüz estetiğinin dişler ve çenelerden bağımsız düşünülmesi mümkün olmaz. Yüzün alt 1/3 ‘lük kısmı çeneler ve dişlerin tarafından şekillenir. Çeneler ve dişlerde bulunan sorunlar direkt olarak yüzü etkilemektedir.

Yüz Estetiği

İdeal olarak yüzde bulunması beklenen dikey oranlar. Saçlı derinin orta başlangıç noktası, burun altı ve çene altı arası mesafeler birbirine eşit olmalıdır.

Yüz Estetiği

Burun altı ile çene altı arası mesafede dudakların ideal konumu

Yüz Estetiği

Yüz oranlarının yatay yönde incelenmesi

Yüz Estetiği

Çenelerin ön arka yöndeki konumunun yüz profil estetiğine etkisi

Çenelerin konum bozuklukları erken yaşta düzeltilmezse ancak 18 yaşından sonra ortognatik cerrahi ile tedavi edilebilir. Genellikle en rahatsız edici bozukluk genetik aktarılan alt çenenin belirgin olmasıdır.

Yüz Estetiği

Belirgin alt çeneye sahip olmakla ünlü Habsburg Hanedanın bir üyesi

Dudaklar ön dişler ve onları taşıyan alveol kemiği tarafından desteklenir. Kesici dişlerin ön arka yöndeki konumuna göre dudaklar silik, normal veya belirgin olabilir. Kesici dişlerin konumları ortodontik tedavi ve ortognatik cerrahi ile değiştirilebilir.

Yüz Estetiği
Diş ve kemik desteğinin kaybı ile dudaklarda oluşan değişim

Aynı şekilde arka dişlerin kaybı da yüzün dikey boyutunda azalmaya neden olur. Burun ucu ve çene ucu birbirine yaklaşır ve yaşlı bir görünüm oluşur. Bu nedenle diş kayıpları fazla zaman geçmeden dental implantlar ile tedavi edilmelidir.

Yüz Estetiği
Diş ve kemik kaybına bağlı dikey boyut kaybı