Ortognatik Cerrahi


Ortognatik cerrahi alt veya üst çenenin cerrahi olarak yeniden konumlandırılmasıdır. Ortognatik cerrahi işlemi plastik cerrahlar veya çene cerrahları tarafından gerçekleştirilse de, ameliyat öncesi ortodontik tedavi ile hazırlık süreci bulunmaktadır. Cerrahi öncesi ortodontik tedavi ameliyat sonrası dişlerin ideal şekilde kapanması amacıyla dişlerin bulundukları çeneye göre düzeltilmesini amaçlar.
Dişler çenelere rehberlik edeceği için bu aşama cerrahi planlanma için kritiktir. Dolayısı ile çenelerin ne yönde ne kadar hareket edeceğine de ortodontistler karar verir.

Ortognatik Cerrahi

Ortognatik çift çene cerrahisi ile alt çene belirginliği azaltılan hastanın profilindeki iyileşme görülmektedir. Üst çenenin öne alınması ile de burun ucunda dikleşme ve elmacık kemiklerinde belirginleşme görülmektedir.Ortognatik cerrahi işlemi, yüz estetiğinden memnun olmayan ve bu nedenle psikolojik ve sosyal zorluklar yaşayan hastalar için yapılmaktadır. Genel anestezi altında yapılan ameliyat sonrası yüzde şişme, ağız açmada kısıtlılık gibi semptomlar gözlense de 1 aylık iyileşme dönemi sonrasında hastalar zorlukları unutmakta ve operasyonu geçirdikleri için memnun olmaktadır.