Restoratif İşlemler

Diş estetiğinden memnun olmayan hastaların diş şekli ve rengini iyileştirmek için restoratif işlemler adı verilen yöntemler bulunmaktadır. Ortodontik tedavi olsun veya olmasın ideal diş oranlarına ve rengine ulaşmak bazen ancak restoratif işlemler ile mümkün olur. Bu işlemler sırasında dişlerin üzerine estetik dolgu, porselen lamina veya zirkon kronlar yerleştirilir.Estetik dolgu veya bonding işlemi, dişlerin üzerine beyaz renkte uygun dolgu malzemesinin diş şekli verilerek yerleştirilmesidir. Diş kırıklarının tamiri, renkleşmelerin giderilmesi veya diş şeklinin değiştirilmesi için kullanılmaktadır. Porselenlere göre daha uygun fiyatlı olmaları ve kolayca tamir edilebilmeleri öne çıkan avantajlarıdır. Dezavantaj olarak daha hızlı renkleşmeleri gösterilebilir.

Restoratif İşlemler
Estetik Dolgu Bonding

Bonding işlemi öncesi ve sonrası meydana gelen değişim

Zirkonyum veya tam estetik kaplamalar ile dişlerin etrafı klasik olarak porselen ile kaplanmaktadır. Kaplamaların içerisinde hiç metal bulunmadığından çok estetik sonuçlar alınmaktadır. Son derece dirençli ve uzun yıllar rengini koruyan kaplamaların tek dezavantajı dişlerin bir miktar küçültülmesi gerekliliğidir.

E-max porselen diş
Ön iki diş için tam seramik e-max kaplamalar

Lamina veya yaprak porselenler, dişin sadece ön yüzeyinin porselen ile kaplanmasıdır. Laminalar çok estetik sonuçlar vermeleri ve dişlerin zarar görmemesi nedeniyle çok tercih edilmektedir. Maliyetleri diğer tedavi seçeneklerine göre yüksek olsa da hastalara ilk önerilen restoratif işlem laminadır. Simetrik açıdan iyi sonuçlar için en az 2 dişe uygulanmakta, gülüş estetiğini sağlamak için tek çene de 8-10 dişe kadar sayıları artabilmektedir.

 

Lamina
Gülüş estetiği için ön 4 diş lamina uygulaması