Lingual Ortodonti


Son yıllarda ortodontik tedavi ihtiyacı duyan erişkin hastaların sayısının artması, daha estetik tedavi alternatiflerini ön plana çıkarmıştır. Lingual ortodonti yani içten tel estetik tedavi seçeneklerinden biridir. Kliniğimizde Incognito sistem uygulanmaktadır.

İncognito teller

Lingual Ortodonti

Dişlerin lingual yüzeylerine (iç yüzeylerine) braketler yapıştırılarak yapılan tedavi, lingual ortodonti olarak adlandırılır. Lingual teknikte, dışardan bakıldığında tedavi olduğunuz anlaşılmaz ancak dişleriniz düzelmeye devam eder. Lingual ortodontik tedavi için kişiye özel olarak üretilen lingual braketler kullanılır. Tedavi süresi geleneksel ortodontik tedavi ile benzerlik gösterir.
Başlangıç seasında dijital veya geleneksel ölçü yöntemleri ile alınan ölçüler aracılığıyla dijital modeller oluşturulur. Bu modeller üzerinde hastanın kendi diş yüzeyine birebir uyumlu olan braketler ve hastanın ark formuna uygun ark telleri firma tarafından üretilir. Kargo yoluyla kliniğimize ulaştırılır.

Braketlerin lingual yüzeyde olması konuşmayı etkilememekte ve dilde rahatsızlık hissi oluşturmamaktadır. Dişlerin temizliği diş fırçasına ek olarak arayüz fırçaları ve ağız duşu kullanımı ile yapılmaktadır.