Şeffaf Plak Kullanımı

Şeffaf Plak Kullanımı

Gülüşünüzdeki estetik sorunların tedavisi amacıyla kullanılan bir ortodonti uzmanlığıdır. Metal braket ve tel kullanmadan, şeffaf, özel olarak tasarlanmış plaklarla iyileşme hedefler.

Bunlar polikarbonat veya poliüretandan üretilir. Dişlere sıkı bir şekilde oturacak şekilde özel olarak hazırlanır. Şeffaf plak kullanımı, ortodonti alanında uzman diş hekimi tarafından takip edilmelidir.

Şeffaf Plak Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Şeffaf Plak KullanımıHer kullanımdan önce ve sonra temizlemek önemlidir. Sabunlu suyla veya özel temizleme solüsyonlarıyla fırçalayarak temizleyebilirsiniz. Dikkatlice ağız içine yerleştirin. Dişlerin üzerine tam oturmalıdır. Rahatsızlık vermediğinden ve doğru şekilde yerleştiğinden emin olun.

Günde en az 20-22 saat boyunca takmanız gerekmektedir. Yalnızca yemek yediğiniz ve fırçaladığınız sürelerde çıkarılabilir. Gece boyunca da takmanız önemlidir. Tedavi süreci boyunca, dişlerinizi düzeltmek için farklı plaklar kullanmanız gerekebilir. Genellikle 2 ila 3 haftada bir değiştirilir.

Ortodonti uzmanının verdiği talimatlara uymanız önemlidir. Plakları çıkardığınızda ürünü temizlemek için fırçalama alışkanlığı ve diş ipi kullanımına özen gösterin. Temiz olması, leke oluşumunu engeller ve istenen sonucu elde etmede yardımcı olur.

Düzenli olarak hekiminizi ziyaret etmeniz önemlidir. Hekiminiz, tedavinin ilerlemesini izleyecek ve doğru çalıştığından emin olacaktır. Bu kontrollerde değiştirilmesi veya ayarlanması gerekebilir. Şeffaf plak kullanımı tamamlandığında, dişlerinizin düzeldiğini ve istenilen sonuca ulaştığını göreceksiniz.

Şeffaf Plak Kullanımının Avantajları

Görünürlüklerinin düşük olması nedeniyle estetik açıdan tercih edilir. Dişlerin üzerine şeffaf bir şekilde oturur ve dışarıdan neredeyse fark edilmez. Gün içerisinde kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. Geleneksel braketlerden daha az rahatsızlık verir.

Özel olarak tasarlanmış ve ağız yapınıza uygun şekilde üretilir. Kenarları pürüzsüz olduğu için diş etlerinizi tahriş etme olasılığı daha düşüktür. Ayrıca, çıkarılabilir olduğu için yemek yeme, fırçalama gibi günlük aktiviteleri daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.

Çıkarılabilir olduğu için temizliği daha kolaydır. Çıkardığınızda dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Özel temizleme solüsyonlarıyla temizleyebilirsiniz. Geleneksel braketlerde sık sık ayarlamalar ve kontrol ziyaretleri gerekebilir. Hekiminiz, tedavi sürecindeki ilerlemeyi kontrol eder.

Bunun için ayda bir kez kontrole gitmenizi isteyebilir. Çıkarılabilir olduğu için yemek yeme veya içecek tüketme gibi aktivitelerde herhangi bir kısıtlama getirmez. Çıkardığınızda, istediğiniz yiyecekleri yiyebilir ve içecekleri tüketebilirsiniz. Şeffaf plak kullanımı, duruş bozukluklarınızda gelişme gözlemlenir.

Hastalar tarafından bakımı yapılması halinde diş sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Çevresel etkenlere karşı koruyan bir bariyer görevi görür. Invisalign uygulamasının etkileri hakkında daha fazla bilgi için iletişime geçebilirsiniz.