Diş Teli Takanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Diş Teli Takanlar Nelere Dikkat Etmelidir? Diş teli tedavisi ya da diğer adıyla ortodonti tedavisi oldukça kapsamlı bir süreci içermektedir. Diş teli tedavisi; dişlerdeki çarpıklıkların, bozuklukların giderilmesini hedefler. Tedavinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için hastaların diş hekiminin belirtmiş olduğu hususlara dikkat etmesi gerekir. Ayrıca diş teli takanlar ağız hijyenlerine, yediklerine, içtiklerine de dikkat etmelidir. Diş teli tedavisinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi ve sonuçlanabilmesi için tedavi süresince alanında uzman ve deneyimli diş hekiminin vermiş olduğu talimatlara uymak ve tedavi sürecinde takım çalışması bilinciyle hareket etmek gerekir.

Diş Teli Takanlar Nasıl Beslenmelidir?

Diş hekimliği alanında yaygın olarak uygulanan diş teli tedavisi hastaların merak ettiği birçok soruyu da beraberinde getirmektedir. Diş teli takanlar ya da diş teli takmayı düşünen hastalar süreç ile ilgili bilgi edinmek için araştırmalar yapıyor. Diş teli tedavisinde yanlış pozisyonda bulunan çarpık dişlere sürekli ve hafif bir basınç uygulanarak dişlerin sıralı bir görünüme kavuşması gerçekleştirilir. Hastanın diş teli tedavi sürecinin başlaması ardından dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Diş teli takan hastalar, ağız bakımı ve hijyenini daha fazla önem vermelidir. Hastalar sert, yapışkan ve asitli yiyecek – içeceklerden uzak durmalıdır. Diş teli takanlar tellere zarar vermemesi için sert yiyecekleri bölerek yemelidir. Hastalar, spor yaparken diş teli ve braketleri korumak için ağız için koruyucu apareyler takmalıdır.

Diş Teli Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş Teli Takanlar Nelere Dikkat Etmelidir? Diş teli tedavisinde dişlere yapıştırılarak tutturulan teller sert yiyeceklerin ısırılması halinde dişlerden ayrılabilmektedir. Sert meyvelerin, sebzelerin ya da kuruyemişlerin ısırılarak tüketilmesi diş tellerinin gevşemesine kopmasına sebep olabilir. Ayrıca sakız, lokum gibi yapışkan gıdalarda diş tellerinin zarar görmesine neden olabilir. Sert meyve ve yiyeceklerin bölerek, dilimleyerek küçük lokmalar halinde arka dişlerle çiğnenmelidir. Aksi taktir de diş telleri hasar görür ve tedavi süreci uzar. Hastaların diş teli takıldıktan sonra dikkat etmesi gereken hususlar şu şekilde sırlanabilir;
  • Diş teli tedavisi gören hastalar; sakız, lokum gibi yiyecekler tüketmemelidir. Bu yiyeceklerin braketlere yapışma ihtimali yüksek olduğu için tüketilmesi yasaktır.
  • Hastaların tellere zarar vermemesi için asitli yiyecek ve içecek tüketmemesi gerekir. Eğer asitli içecek tüketiliyorsa pipet kullanılmalıdır.
  • Ortodonti tedavisi gören hastalar sert yiyecekler yerken dikkatli olmalıdır. Sert yiyecekler, braketlere ve tellere zarar verebilir. Bu sebeple elma, armut gibi sert meyveler dilimlenmeli, et ürünleri kesilerek tüketilmelidir. Hastalar diş teli tedavi süresi boyunca sıklıkla çatal bıçak kullanmalıdır.
  • Diş teli kullanan hastalar; kuruyemiş, çerez ve cips tüketilmemelidir. Bu ürünler, braketleri ve telleri yerinden oynatabilir.
  • Hastalar, çekirdeği olan meyve ve yiyecek tüketirken dikkatli olmalıdır. Muhakkak bu meyve ve yiyeceklerin çekirdekleri çıkartılmalı ve çekirdeksiz olarak tüketilmelidir.
  • Ekmek, hamburger, tost gibi ürünler bölünerek, kesilerek küçük parçalar halinde yenmelidir. Bu yiyeceklerin ısırılması diş tellerinin kopmasına neden olabilir.
  • Hastalar ağız ve diş sağlığı bakımına dikkat etmeli, dişlerini yumuşak fırçalar ile her gün düzenli olarak temizlemelidir. Ayrıca diş teli takanlar ağız ve diş bakımını gerçekleştirirken diş ipi de kullanmalıdır.