Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş Teli Tedavisi Ortodontik tedavi olan diş teli tedavisinde bozuk, çarpık ve düzensiz dişler tedavi edilmektedir. Diş hekimleri tarafından yaygın olarak yapılan diş teli tedavisi ile hastalar inci gibi sıralı dişlere sahip olabilir. Diş teli tedavisi hemen hemen her yaş grubundan hastaya uygulanabilir. Hastaya birçok avantaj sunan diş teli tedavisi belirli bir süre boyunca dişlere baskı uygulayarak dişlerin düzelmesini sağlar. Diş teli tedavisinde dişe uygulanılacak baskının dişe ve dişi çevreleyen dokulara zarar vermemesi gerekir. Bu nedenle diş teli tedavisi alanında uzman diş hekimleri tarafından yapılmalıdır.

Diş Teli Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Güzel bir gülümsemeye sahip olmak hem çevremizde tanıdığımız insanlar hem de yeni tanıştığımız insanlar üzerinde olumlu etki bırakmaktadır. Dişlerin güzel görünmesi için önemli olan faktörlerden biri de dişlerin düzgün ve sıralı olmasıdır. Dişlerindeki çarpıklıklardan muzdarip birçok kişi diş teli tedavisi ile ilgili araştırmalar yapıyor. Günümüzde diş hekimleri tarafından sıklıkla gerçekleştirilen diş teli tedavisi 7 yaş ve üzeri çocuklara, yetişkinlere uygulanmaktadır. Çocukların ağız ve diş gelişiminde herhangi bir problem olup olmadığının saptanması için ortodontik tedaviden geçmeleri oldukça önemlidir. Çocuğa yapılan tedavi, çekilen röntgenler ile dişlerin gelişimi izlenebilmektedir.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavi süresi kişinin dişlerindeki bozukluklara bağlı olarak farklılık gösterebilir. Tedavi süreci uzun süren, sabır isteyen ve dikkat edilmesi gereken adımları kapsamaktadır. Diş teli tedavisinde diş hekimi hastaya tedavi sürecini detaylı bir şekilde anlatmalı ve hasta diş hekiminin belirtmiş olduğu kurallara uymalıdır. Bu sayede tedavide başarı sağlanabilir. Aksi durumlarda tedavi süresi uzayabilir. Diş teli tedavi süresi hastanın ortodontik problemine bağlı olarak farklılık gösterse de genel itibarıyla 8 ay ile 30 ay arasında farklılık gösteren bir periyodda sürmektedir.

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkin hastaların birçoğu tel tedavisi için geç kaldığını düşünmektedir. Yetişkin grubundaki her yaştan hastaya tel tedavisi uygulanabilir. Erişkin hastalarda diş çekimine bağlı diğer dişlerin yer değiştirmeleri ya da eskiden süregelen düzensizliklerin görülmesi mümkündür. Günümüzde özellikle yetişkinlerde diş teli kullanımında da artış yaşanmaktadır.

Diş Teli Tedavisi Yüz Şeklini Değiştirir Mi?

Diş Teli Tedavisi Hastanın çarpık dişlerinin düzeltilmesi için diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen tel tedavisi büyük oranda yüz şeklini değiştirmemektedir. Diş teli tedavisi dişlere estetik bir görünüm kazandırır. Yüz şeklinin değişmesi, ortodontik tedavi kapsamında çene genişletilmesi ya da diğer estetik uygulamalar ile yapılabilir.

Tel Tedavisinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Hem psikolojik hem de genel sağlığımız açısından birçok avantaj sunan diş teli tedavisi, sağlıklı diş etlerine ulaşmamıza olanak sağlar. Çarpık dişlerde hastanın diş etleri olması gereken yerlerde olmadığı için diş eti yapısına zarar verebilir. Tel tedavisi ile dişlerin düzelmesi sonucunda diş etleri daha sağlıklı bir görünüme kavuşur. Kişinin özgüveninin artmasına olanak sağlayan tedavi, hastanın diş yapısındaki bozukluklardan kaynaklanan konuşmasını da düzeltir. Tel tedavisinin sunmuş olduğu diğer avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir;
  • Tel tedavisi, dişlerin kırılmasını önler,
  • Diş eksilmesine engel olur,
  • Dişlerde çürük olma ihtimalini azaltır,
  • Diş taşının oluşmasını engeller,
  • Çene ameliyatı olmayı gerektiren sorunların önüne geçer.

Tel Tedavi Süreci Nasıldır?

Diş bozukluklarını gidermek nedeniyle tel tedavisi gerçekleştirmek isteyen hastalara ortodonti uzmanı tarafından ilk muayene gerçekleştirilir. Bu muayene sayesinde hastanın tel tedavisine uygun olup olmadığı belirlenir. Muayene ardından tedaviye uygun görülen hastaya çeşitli tetkikler uygulanır. Hastanın ağız içi ve dışına ait röntgeni çekilir, üst ve alt çeneye ait ölçüleri alınır. Hastaya yapılan tetkikler sonrasında tedavi sürecine başlanır. Diş hekimi tarafından yapılan muayene ve tetkikler sonrasında hastaya braket tedavisi yapılmasına karar verilmişse tedaviye öncelikli olarak üst çeneden başlanmaktadır. Birkaç seansın ardından alt çeneye geçilmektedir. Dişlere sırasıyla braketler takılır ve devamında ark telleri yerleştirilir. Hastanın tedavi sürecinde belirli aralıklarla diş hekimi kontrolüne gelmesi gerekmektedir.

Diş Teli Temizliği Nasıl Yapılır?

Ortodonti tedavisi gören birçok hasta diş telleri ile dişlerini nasıl temizlemesi gerektiğini merak etmektedir. Tel tedavisinde diş temizliği yapılırken, diş tellerine zarar vermemek için yumuşak uçlu, küçük başlı ve düz diş fırçası kullanılmalıdır. Hastalar, braketlerin ve diş tellerinin aralarını mutlaka temizlemedir. Diş fırçası yanı sıra hastaların diş ipi de kullanması gerekir.