Lingual Ortodonti Tedavisi

Lingual Ortodonti Dişlerdeki çarpık ve bozuk görünümün iyileştirilmesine yönelik kullanılan tedavi yöntemi lingual ortodonti olarak adlandırılmaktadır. Estetik olarak şık bir görünüme sahip olmak gibi sosyal kaygılar başta olmak üzere, diş gıcırtısı, çeneler arasındaki eşitsizlikler ve çene kayma problemleri nedeniyle birçok hasta diş hekimine danışmaktadır. Klasik diş teli tedavisinin aksine,  lingual ortodonti günlük kullanım açısından avantajlıdır. Dışarıdan bakıldığında, tedavi gördüğünüz anlaşılmaması da insanlar tarafından tercih edilmesinin bir diğer sebebidir. Bu nedenle özellikle yetişkinler arasında oldukça rağbet gören bir tedavidir. Lingual Ortodonti Güncel teknolojik gelişmeler ile kişilerin anatomik ağız yapılarına göre tasarlanan lingual braket türleri vardır. Doktorunuz tarafından en iyi sonucu almak amaçlanarak bir seçim yapılır. Incognito adı verilen braket türü yardımıyla kliniğimizde hastalarımıza lingual, bilinen ismiyle içten tel tedavisi uygulamaktayız.

Lingual Ortodonti Nasıl Uygulanır?

İlk olarak hastanın ağız ve çene yapısındaki temel sorunlar belirlenir. Ardından bu verilere dayanarak ağız yapısının görsel tasarımı - modeli ortaya çıkarılır. Gelişmiş görüntüleme ve tarama metotları ile aslına en yakın sonucu almak mümkündür. Tedavinin gidişatını öngörmek ve elde edilecek sonucu anlamak adına görüntüleme tekniklerinden yararlanılmak gerekmektedir. Lingual Ortodonti Uygulanacak braket sisteminin tam oturması ve tedavinin olumlu yönde ilerlemesi açısından, çene kalıbının ölçüsü alınır. Böylelikle dişlerin iç kısımlarına, kişiye özel tasarlanan braket ve tel sistemi kolaylıkla yerleştirilir. Ortodontik tedaviler arasında yaygın olarak uygulanan lingual ortodonti tedavisinde gözle görülür biçimde iyileşme yaşanmaktadır.

Bakımı ve İyileşme Süreci

Lingual ortodonti tedavisi gören hastalar, ilk kullanım dönemlerinde tellerin uyguladığı baskıdan dolayı zorluk yaşadıklarını ifade ederler. Ancak zamanla tedaviye alışma durumu söz konusudur. Tellerin takılması aşamasından sonra doktor kontrollerini aksatmamak ve günlük olarak bakımını sağlamak tedavinin sonuç vermesi adına mühimdir. Günlük diş bakımınıza, lingual ortodonti tedavisine özel olarak tasarlanan fırçanızı da dâhil etmeniz diş sağlığınızı olumlu yönde etki edecektir. Lingual ortodontik tedavi süresi, hastanın ağız ve çene yapısına bağlıdır. Ortalama 1 ila 2 yıl süre zarfında sonlanması beklenir.  Bu açıdan diğer diş teli tedavilerinden bir farkı görülmemektedir.