Estetik Gülüş Tasarımları

Estetik Gülüş Tasarımları Yüz ifadesi içerisinde ağız yapısı ve gülme biçiminin, insan ilişkileri açısından etkili olduğu bilinmektedir. Bu sebeple estetik gülüş tasarımları oldukça rağbet görmektedir. Güzel bir gülüş aynı zamanda kişisel olarak özgüven ve özsaygı gibi konuları olumlu yönde geliştirir. İdeal bir gülüşe sahip olmak için diş eti, rengi ve boyutu gibi konular büyük oranda etkili olmaktadır. Diş hekimliği alanlarından biri olan estetik gülüş tasarımları yöntemleri tıbbi ve teknolojik olanaklar eşliğinde gerçekleştirilir.

Estetik Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımında, hastanın yüz ifadesi ve anatomik özellikleri dikkate alınır. Diş hekimi ve hastanın fikir birliğini sağlaması önemlidir. Zaman içerisinde kişilerin estetik anlayışı ve tercihleri değişmektedir. Günümüzde olabildiğince doğal sonuçlara ulaşmak hedeflenir. Diş beyazlatma, lamine işlemi ve çene bozuklukları gibi estetik işlemlerle beraber hedeflenen gülüş tasarımına ulaşılır. Estetik gülüş tasarımları içerisinde hollywood ve zirkonyum gülüş estetiği olmak üzere farklı çeşitlerde uygulama yöntemleri vardır. Genç, kuvvetli, yumuşatılmış, oval, doğal, sportif, etkileyici ve fonksiyonel gülüş tasarımı olarak adlandırılırlar. Birbirinden farkları ise dişlerin sivriliği ve uzunluğu gibi etkenlere göre değişmektedir. Estetik Gülüş Tasarımları

Estetik Gülüş Tasarımları Nasıl Uygulanır?

Tedavi sonunda istenen sonucu elde etmek için hastanın isteklerini dinleyip ona göre hareket edilmelidir. Kişinin ağız yapısını tanımak ve analiz etmek adına çene ölçüleri alınır. Yapılan incelemeler sonucunda belirlenen sonuçlar doğrultusunda tedavi planı oluşturulur. İhtiyaç duyulursa diş teli tedavisi uygulanır. Diş eti problemleri ve diş boşlukları implant tedavisiyle ortadan kaldırılır. Diş beyazlatma işleminin yetersiz kaldığı noktalarda porselen lamine ya da kaplama uygulaması yapılabilir.  Tüm bu işlemler, hasta için planlanan gülüş tasarımına yardımcı müdahaleler olarak görülmektedir. Gülüş tasarımı çerçevesinde belirli noktalara dikkat edilir. Restoratif işlemler olarak adlandırılan bu yöntemlerde diş rengi ve yapısının karakteristik özellikleri gibi pek çok konuya bakılır. Porselen ya da zirkonyum kaplama, diş beyazlatma, diş taşı temizliği, boşlukların olduğu yerlere diş implantı tedavileri uygulanmaktadır. Estetik gülüş tasarımları içerisinde dikkat edilen noktalar şunlardır:
  • Diş eti sağlığı
  • Dolgu tedavisi
  • Diş implantı uygulaması
  • Diş eti boyutları
  • Dişlerin formu ve boyutları
  • Diş yapısının karakteristik özellikleri
  • Diş yüzeyi
  • Renk çeşitleri
  • Dudak çerçevesi
  • Yüz ve çene hattı biçimlendirmesi

Gülüş Tasarımı Kimlere Uygulanır?

Estetik Gülüş Tasarımları Dişlerinde estetik anlamda bir yamukluk ve bozulma görülen her birey gülüş tasarımı tedavisine uygundur. Diş hekimiyle beraber alınan tedavi kararının süreside kişiden kişiye değişmektedir. Estetik gülüş tasarımları dişlerdeki bozuklukların kişiden kişiye farklı olması sebebi ile tedavi sürecinde de farklılık gösterebilir. Hastanın ağız ve diş sağlığına göre izlenecek tedavilerin süresi değişim göstermektedir. Gülüş tasarımı kalıcılığı hakkında ise birkaç konuya dikkat edilmesi halinde uzun yıllar sürdüğü bilinmektedir. Düzenli diş hekimi muayenesi ve kişisel ağız bakımı aksatılmadığı sürece kalıcı bir gülüşten söz edilebilir. Aynı zamanda beslenme alışkanlıklarının da sağlıklı ve besin değeri yüksek gıdalar arasından seçilmesi gerekmektedir. Böylelikle uzun süreler boyunca kişinin ideal gülüş biçimi zarar görmeyecektir. Estetik gülüş tasarımları alanında uzman diş hekimleri tarafından teknik altyapı ile kolaylıkla sürdüğü bilinmektedir. Hastanın da sonuçtan memnun olması önemlidir. Kutay Ortodonti olarak diş estetiği ve gülüş tasarımları hakkındaki sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.